Od sposobu odżywiania się zależy funkcjonowanie organizmu. Jest ono prawidłowe, kiedy i jedzenie jest zdrowe. Zdrowe odżywianie ważne jest także, by mieć energię, sprawny umysł i dobre samopoczucie. Trzeba jeść takie porcje, aby nasycić głód, ale ważna jest też jakość pożywienia.

Zdrowe odżywianie – co jest ważne?

Najważniejsze jest to, by jeść produkty wartościowe. Ogół tego, co się dziennie spożywa, powinien zapewniać wszystkie potrzebne składniki. Warto zainteresować się produktami ze sklepu ze zdrową żywnością i jeść więcej warzyw, owoców. Zdrowsze jest domowe jedzenie niż stołowanie się w restauracjach czy produkty gotowe ze sklepów. W książkach z przepisami, jak “Niebo na talerzu“, można znaleźć tradycyjne potrawy polskie. Zawierają one i rzeczy mniej zdrowe. Wystarczy jednak pamiętać o surówkach warzywnych, nie przejadać się, by tradycyjny polski obiad wyszedł na zdrowie. Kiedy robi się coś osobiście, to wiadomo, co taka potrawa zawiera.

Niebo na talerzu własnoręcznie przygotowane

Kiedy samodzielnie coś się przygotowuje, to nie dodaje się konserwantów czy barwników. Unikać trzeba sztucznych wzmacniaczy smaku. Nie są one potrzebne. Można przygotować niebo na talerzu z tego, co dała natura. Są przyprawy, zioła, smaczne warzywa i owoce. Domowe jedzenie ma sporo zalet. Ta, że jest zdrowe, jest jedną z najważniejszych. Domowa kuchnia jest:

  • zdrowa,
  • najsmaczniejsza,
  • najtańsza.

Warto jeszcze dodać, że wspólne przygotowywanie posiłków sprzyja dobrym relacjom. Z pieczenia ciast i robienia deserów zyskiem jest wspaniały zapach rozchodzący się z kuchni po domu. I takich zalet można znaleźć więcej.

Książka z przepisami Niebo na talerzu

Warto nauczyć się robienia kilku smacznych zup. Dobrze jest umieć zrobić gołąbki czy pierogi. Smaczne i zdrowe jedzenie to domowe przetwory. Makowiec upieczony w domu jest smaczniejszy od tego ze sklepu. To wszystko można nauczyć się robić z książki “Niebo na talerzu. Kuchnia mojej mamy i babci”. Autorka Beata Opalanka prowadzi blog kulinarny o nazwie takiej samej jak tytuł książki. Napisała więc ją osoba, która lubi i umie gotować. Książka zawiera sprawdzone przepisy na tradycyjne dania polskiej kuchni. Są zarówno potrawy proste w przygotowaniu, jak i wymagające sporo pracy. Od tych pierwszych warto rozpocząć przygodę z nauką gotowania. Przepisy na trudniejsze potrawy przydadzą się, jak pojawi się okazja, by podać coś wyjątkowego.

Wiele się pisze i mówi o tym, że zdrowe odżywianie musi być oparte na naturalnych i wartościowych składnikach. Jednak równie ważne jest, by umieć przygotować samodzielnie różne dania i ciasta. Nie trzeba obawiać się jedzenia ciast czy deserów. Odrobina przyjemności sprzyja zdrowiu.

Food obraz autorstwa KamranAydinov - www.freepik.com
Tags: