Większość z nas nosi w sobie cudowne wspomnienia związane ze smakami dzieciństwa, kiedy to nasze babcie, mamy i ciocie gotowały dla nas różne pyszności. Kiedy tylko trochę wysilimy wyobraźnię przypomnimy sobie nasze ulubione ciasta, przekąski i desery. Często całe życie nosimy w sobie te wspominienia, pielęgnujemy je i stawiamy na niedościgłym piedestale, uważając, że nikt nigdy nie ugotuje rosołu równego temu, który potrafiła przyrządzić jedynie nasza babcia. Książka “Niebo na talerzu” Beaty Opalanki stanowi próbę uratowanie przed zapomnieniem takich właśnie tradycyjny przepisów. Autorka czerpie przede wszystkim z zapisków swojej rodziny i prowadzi swoich czytelników krok po kroku przez zawiłości kuchennej magii.

Podróż po tradycyjnych smakach polskiej kuchni

W książce pióra Beaty Opalanki “Niebo na talerzu” znajdziemy przede wszystkim przepisy na potrawy pochodzące z naszej rodzimej sztuki kulinarnej. Nie każdy ma tyle szczęścia, co autorka i pełne szuflady mądrości i doświadczeń zebranych przez poprzednie pokolenia. Beata Opalanka nie tylko sama odtwarza potrawy pochodzące z tradycyjnej polskiej kuchni, ale równie chętnie się swoją wiedzą dzieli, opisując wszystko w sposób jasny i przystępny dla każdego nawet początkującego adepta sztuki kulinarnej.

W tomie “Niebo na talerzu” znajdziemy zarówno pomysły na zwykły, codzienny obiad, jak i o wiele bardziej wyszukane i eleganckie dania na większe imprezy. Znajdziemy tu coś na osłono, na ostro i całe morze słodkości. Jeżeli chcemy zgłębić sekrety najczęściej serwowanych w polskich domach potraw takich jak na przykład flaczki, zrazy, śledzie, kotlety mielone, czy faszerowane jajka, to ta książka będzie doskonałym przewodnikiem po tego rodzaju kuchni. Na pewno docenią ten aspekt obcokrajowcy, którzy pragną sami odtworzyć spróbowane u nas dania jak słynne na cały świat pierogi.

Ciasta, ciasteczka i torty

Podstawą każdej domowej uroczystości jest własnoręcznie upieczony placek. Jeżeli nasze ciasto drożdżowe nie chce rosnąć, kruche ciasteczka są twarde jak kamień lub wychodzi nam zakalec, w tej książce znajdziemy mnóstwo prostych i prakycznych rad, jak temu zaradzić. Z jej pomocą będziemy w końcu dumni z własnych wypieków i na organizowanych przez nas imprezach koleżanki będą nam zazdrościć kulinarnych umiejętności.

Dzięki książce “Niebo na talerzu” każdy niezależnie od talentu do gotowania lub jego braku będzie mógł z łatwością odtworzyć smak dawnych potraw i przywołać miłe wspominienia z dzieciństwa. Warto kultywować rodzime tradycje, żeby także nasze dzieci mogły spróbować tych wyśmienitych potraw.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Tags: