Gotowanie to jedna z tych umiejętności, które trzeba mieć. Nie można przecież stale jeść gotowych potraw. Domowe jedzenie smakuje najlepiej i jest zdrowe. Poza tym przygotowywanie różnych dań i zup to jeden z lepszych sposobów na relaks. Jedzenie dobrze przygotowanej potrawy potrafi dać poczucie szczęścia. Jak się nauczyć? Z książki kucharskiej.

Skąd brać przepisy na potrawy?

Poza dobrymi chęciami potrzebne są wskazówki, co i jak robić, by powstało coś smacznego. Niektórych potraw można nauczyć się od mamy i babci. Niekoniecznie jednak będą to wszystkie te, które chce się znać. Nie w każdej rodzinie pasjonowano się gotowaniem. Pozostaje stary dobry sposób na naukę, czyli książka kucharska. Potrzebne są sprawdzone przepisy i można mieć niebo na talerzu, czyli różne smakowitości do zjedzenia. Szukając dobrej książki do nauki, można wybrać tę, którą napisała Beata Opalanka.

Niebo na talerzu – książka znanej blogerki

Autorka jest blogerką. Prowadzi jeden z najbardziej znanych blogów kulinarnych. Po kilku latach prowadzenia bloga przyszła kolej na książkę. Dlaczego jest to doskonała pozycja do nauki, wyjaśnia sam tytuł: “Niebo na talerzu. Kuchnia mojej mamy i babci” (https://www.bee.pl/niebo-na-talerzu-kuchnia-mojej-mamy-i-babci-beata-opalanka_p13873.html). W książce znalazły się sprawdzone znane od pokoleń przepisy. Można się nauczyć robić tradycyjne polskie potrawy. Znajdują się tam przepisy np. na gołąbki, pierogi, kotlety, zupy. Będzie wiadomo, jak zrobić znane ciasta np. makowiec i różne desery. Książka Beaty Opalanki to:

  • tradycyjna polska kuchnia,
  • sprawdzone przepisy,
  • zróżnicowane potrawy,
  • dania proste i bardziej wymagające.

Jak zacząć, by się nie zniechęcić?

Książka jest znakomitą lekturą do nauki, ponieważ napisała ją osoba, która pasjonuje się gotowaniem. Sama z siebie więc motywuje. “Niebo na talerzu” to przepisy o różnym stopniu skomplikowania. Najlepiej zacząć od tych prostszych. Na wykonanie potrawy czy ciasta, które wymagają więcej pracy, przyjdzie czas później. Nauka gotowania powinna być przyjemnością. Warto zacząć od tych potraw, na jakie ma się największą ochotę albo jakie najbardziej lubią domownicy. Początki zgłębiania tajników gotowania powinny wiązać się z dokładnym trzymaniem się przepisów. Kiedy coś się uda zrobić, to później można myśleć o modyfikacji.

Książka “Niebo na talerzu. Kuchnia mojej mamy i babci” to dobra lektura do nauki. To przepisy na cenione w kuchni polskiej dania, zupy i desery. Stopniowo można dzięki niej zwiększać swoją wiedzę o przyrządzaniu potraw. Warto mieć ją gdzieś na wierzchu. Przeglądając książkę, co i rusz odkryje się coś, co chciałoby się zrobić. Ważne jednak, by początkowo nie było to nic trudnego, chyba ze ma się bardziej doświadczoną osobę do pomocy.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Tags: